Január 11-én Riz Levente Rákosmente polgármestere, országgyűlési képviselő ünnepélyes keretek közt vette át a „Kerékpárosbarát Település 2011.” elismerő címet. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium immáron ötödik alkalommal hirdette meg a „Kerékpárosbarát Település” és „Kerékpárosbarát Munkahely” pályázatokat. A kiírás célja a kerékpárosok szempontjait szem előtt tartó városok, községek, munkáltatók és intézmények példamutató intézkedéseinek és kezdeményezéseinek elismerése a kitüntető címek odaítélésével.
„A Kormány az Új Széchenyi Terv keretében csak az elmúlt hónapokban több mint 25 milliárd forint támogatást nyújtott kerékpáros fejlesztésekre, és a jövőben közel 36 milliárd forintot fordít kerékpárutak építésére, a meglévők felújítására” – mondta Molnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikai koordinációiért felelős államtitkára Győrben, a „Kerékpárosbarát Település 2011” és „Kerékpárosbarát Munkahely 2011” címek díjátadó ünnepségén.
Rákosmente a fővárosi kerületek közül harmadikként nyerte el a kitüntető címet. A kerületben az elmúlt évek fejlesztései közt kiemelt szerepet kapott a kerékpárút építés. A Rákos-patak menti illetve az újonnan megépült Pesti úti kerékpárút összekapcsolásával 11 km hosszúságú egybefüggő kerékpárút-hálózat jött létre Rákosmentén. Ezzel párhuzamosan megkezdődtek a Dunától Gödöllőig kiépítendő Rákos-patak menti kerékpárút előkészítő munkálatai a miniszterelnöki megbízott, a Budapest Közlekedési Központ, a kezdeményező Rákosmente Önkormányzata és az érintett települések között.
A kerületben az elmúlt időszak beruházásainak eredményeképp összesen 81 darab kerékpártámasz létesült, ami a kerületközpontban összesen 124 darab kerékpár kamerával megfigyelt, biztonságos rövid idejű tárolását teszi lehetővé, míg a meglévő kerékpárút mentén összesen 16 darab kerékpár rövid idejű tárolását biztosítja. Rákosmente négy pontján (Rákoskerti, Rákoshegyi, Rákoscsabai, Rákoscsaba-Újtelepi vasútállomás), közvetlenül vasútállomások mellett pályázati források bevonásával épültek P+R parkolók. A beruházások részeként minden parkoló mellett fedett, térfigyelő kamerával megfigyelt, 20 darab kerékpár befogadására alkalmas kerékpártároló jött létre, melyek közül kettő (a rákoscsabai és az újtelepi) a Rákos-patak menti kerékpárút közvetlen környezetében található. A négy tároló összesen 80 darab kerékpár hosszú idejű, biztonságos tárolására alkalmas. A fejlesztések során az önkormányzat szoros együttműködést alakított ki a helyi civil szervezetekkel, egyesületekkel - Rákosmente KerekSE, RTK Túrakerékpáros Szakosztály, Rákoskerti Marathon Klub, Rákoskert Vasúti Közlekedéséért Alapítvány, Magyar Kerékpárosklub.
„Szeretnénk bringaváros lenni, amely minden lehetőséget megad a kerékpárosoknak, hogy otthonosan, jól érezzék magukat Rákosmentén. Távlati célunk, hogy a Rákos-patak mellett egy ökofolyosó jöhessen létre a környező települések között. Így erősödhet kertvárosi jellegünk, ami egyben vonzerőnk és egyik legfontosabb értékünk.” - hangsúlyozta Riz Levente polgármester, országgyűlési képviselő .
A hat új nyertes település között van Budapest XVII. kerülete, Hódmezővásárhely, Győr, Tapolca, Gyomaendrőd és Győrújfalu. A Kerékpárosbarát Munkahelyek közé tíz új vállalkozás és intézmény csatlakozott: a Budapest Bank Nyrt., a Guardian Orosháza Kft., a HappyBike Kft., a JABIL Circuit Magyarország Kft., a Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft., a Mondolat Iroda Tanácsadó és Szolgáltató Kft, az OBO Bettermann Hungary Kft., Tokod Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri hivatala, a tokodi Hegyeskő Általános Iskola és a Mesevár Óvoda.